Keliaukite į praeitį
Beveik prieš 5 000 metų prie senovinio Memfio miesto egiptiečiai savo faraonams statė piramides kaip kapavietes. Šie paminklai iki šiol yra išlikę Gizos mieste. Priartinkite, kad jas patyrinėtumėte.
Milžinės statyba:
Didžioji Gizos piramidė
PRIEŠ DAUGELĮ METŲ
4 500
PANAUDOTA BLOKŲ
2 300 000
UŽTRUKO METŲ
20
Besikasant prie tiesos...
Egiptologai ir archeologai daugelį amžių tyrinėjo piramides, bet
didelė dalis jų istorijos vis dar nežinoma.
Ką tikrai žinome?
ISTORIJA
ISTORIJA
Žinome, kad pirmosios piramidės statyba prasidėjo maždaug 2600 m. pr. Kr., ketvirtosios dinastijos, vienos iš 31 Egipte buvusių dinastijų, valdymo laikais. Ketvirtoji dinastija, priklausiusi Senajai Egipto karalystei, Egiptą valdė nuo 2613 iki 2494 m. pr. Kr., daugiau kaip 2500 metų prieš karalienę Kleopatrą.
VIETA
VIETA
Žinome, kad piramidės buvo pastatytos visai šalia senojo Egipto miesto Memfio, ketvirtosios dinastijos sostinės ir jas stačiusių faraonų tėvynės. Tai, kad miestas buvo netoli Nilo upės buvo naudinga, nes ja buvo galima gabenti statybines medžiagas į Gizos nekropolio statybų vietą.
PASKIRTIS
PASKIRTIS
Žinome, kad piramidės yra senojo Egipto faraonų (arba karalių) kapavietės, skirtos palengvinti jų pomirtinę kelionę į dangų. Po mirties faraonas būdavo mumifikuojamas ir paguldomas mediniame karste bei akmeniniame sarkofage. Jis būdavo laidojamas kartu su daiktais, kurie yra svarbūs pomirtiniame gyvenime – nuo namų apyvokos daiktų iki brangenybių. Faraonai piramides statė ne tik tam, kad būtų jose palaidoti – piramidėmis jie įamžino savo galią.
MEDŽIAGOS
MEDŽIAGOS
Žinome, kad piramidės iš pradžių buvo statomos iš kalkakmenio, tačiau taip pat jų statyboje buvo naudojamas ir granitas, kalkių ir cemento skiedinys, bazaltas bei dumblas. Vidutiniškai blokas svėrė 2,5 tonos, o dauguma jų buvo barža plukdomi iki 800 km. Vis dar diskutuojama apie tai, kaip šie akmenys buvo keliami į vietą. Didžiosios piramidės statybai buvo sunaudota beveik 5,5 milijono tonų kalkakmenio, vadinasi, ši piramidė yra dešimt kartų sunkesnė už aukščiausią pasaulio pastatą Burdž Chalifą.
DARBO JĖGA
DARBO JĖGA
Žinome, kad piramides statė daugybė žmonių, bet neįmanoma sužinoti tikslaus jų skaičiaus. Iki šiol manyta, kad jas statė vergai, tačiau dabar yra žinoma, kad statybose dirbo, gyveno ir buvo palaidoti sezoniniai darbuotojai. Viena darbo brigada piramidės, kurią jie statė, viduje išraižė savo pravardę – „Mikerino girtuokliai“.
Milijonai žmonių keliavo šiuo keliu norėdami aplankyti vieną iš žymiausių
istorinių vietų pasaulyje. Tolumoje matosi Cheopso, Chefreno ir Mikerino
piramidės, kylančios į viršų, tarsi žmogaus supilti kalnai.
Patyrinėkite šią vietą
Prieikite prie pat Chefreno piramidės ir įsivaizduokite, kad ji padengta
nugludintu, baltu akmeniu. Bėgant metams piramidę dengiantis originalus
akmuo, kaip ir daugelis kitų vertingų daiktų iš kapavietės vidaus, buvo
išgrobstyti. Pasisukite 180 laipsnių ir pažvelkite į Mikerino piramidę.
Patyrinėkite šią vietą
Didysis sfinksas – liūtas su žmogaus galva guli rytinėje komplekso pusėje. Ši
73 metrų ilgio ir 20 metrų aukščio skulptūra yra viena didžiausių pasaulyje.
Pasižiūrėkite iš arčiau: jam trūksta nosies (nors istorikai negali
patvirtinti, kaip jis ją prarado).
Patyrinėkite šią vietą
Ekskursija po didžiąsias piramides
Patys būkite sau gidai keliaudami po Gizos nekropolį ir patyrinėkite vieną iš garsiausių archeologinių vietų pasaulyje.
Gizos piramidės yra vienas iš seniausių ir įspūdingiausių pasaulio statinių. Pastatytos prieš tūkstančius metų jos liudija praėjusių civilizacijų inžinerijos pasiekimus. Keliaukite laiku ir susipažinkite su senovinio pasaulio stebuklais.
Piramidė – tai statinys, sudarytas iš trikampio formos šonų, susijungiančių statinio viršūnėje. Egipte yra virš 100 piramidžių, kurių dauguma pastatytos kaip kapavietės faraonams, nors nė viena iš jų nėra tokia atpažįstama, kaip piramidės Gizoje. Piramidžių yra ir kitose pasaulio vietose, įskaitant Italiją, Indiją ir Meksiką.
Piramidės Gizoje buvo pastatytos prieš 4 500 metų, valdant ketvirtajai dinastijai, Egipto aukso amžiaus metu. Jų statymas apytikriai užtruko 85 metus, o statė jas trys faraonų kartos: Cheopsas, jo sūnus Chefrenas ir anūkas Mikerinas. Jų kapaviečių šonuose pristatytos trys mažesnės „Karalienių piramidės“.
Didžioji piramidė, pastatyta Cheopso, buvo pirmoji ir didžiausia piramidė
Gizoje. 139 metrų aukščio, ši piramidė beveik 4 000 metų buvo pats
aukščiausias žmogaus sukurtas statinys pasaulyje. Piramidė pastatyta taip,
kad lygiuotų su visomis keturiomis pasaulio kryptimis ir būtų atsukta tiesiai
į šiaurę – stulbinantis architektūrinis pasiekimas. Šalia didžiosios
piramidės yra Cheopso laivas – visiškai laiko nepaliesta saulės valtis,
kuria po mirties faraonai plaukdavo į pomirtinį pasaulį.
Patyrinėkite šią vietą
Chefreno piramidė (su balta viršūne) atrodo lyg būtų aukščiausia iš visų
trijų, bet tai tik iliuzija: nors ir yra mažesnė, ji atrodo aukštesnė, nes
pastatyta ant iškeltos pamatinės uolienos. Stebina tai, kad šios piramidės
simetriški šonai ir identiški kampai buvo padaryti naudojant paprastus
įrankius, pvz., uolekčius ir svarelius.
Naršykite šią vietą
Didysis sfinksas – tai skulptūra, tikriausiai vaizduojanti karaliaus Chefreno
galvą ant liūto kūno. Sfinksas yra mistinė būtybė, kuri faraonų tikėjimu
užtikrindavo saulės dievo malonę pomirtiniame gyvenime. Šimtmečius didysis
sfinksas stovėjo palaidotas po lakiuoju dykumos smėliu, tačiau dabar jis yra
visiškai atkastas.
Patyrinėkite šią vietą
Trečioji ir mažiausioji piramidė Gizoje yra Mikerino kapas, esantis pietinėje
komplekso pusėje. Mikerino piramidė yra tiek istorinių vertybių, tiek
archeologinių nusivylimų šaltinis. Pirmiausia, žmogaus kaulai, rasti
piramidės viduje, pasirodo buvo atnešti iš kitos vietos, o po to piramidėje
atkastas sarkofagas nuskendo sudužus jį gabenančiam laivui.
Patyrinėkite šią vietą
Niekas nėra garantuotas, kaip ši antikinė bendruomenė statė tokius didžiulius monumentus. Statant piramides reikėjo gabenti didžiulius akmens luitus į Gizos plynaukštę, o tada naudojant rampas, skriemulius ir svertus, juos sukrauti tiksliu kampu. Dešimtys tūkstančių apmokamų darbininkų (ne vergų) statė didžiąsias piramides, kurios buvo techniškai sudėtingesnės nei ankstesnės laiptų tipo piramidės.
Mirus faraonui jo kūnas būdavo mumifikuojamas 70 dienų, smegenys ir vidaus organai būdavo išimami. Mumija tuomet įvairių ritualų metu, įskaitant ir burnos atvėrimo ceremoniją, kad faraonas galėtų kvėpuoti ir kalbėti pomirtiniame gyvenime, būdavo „prikeliama gyvenimui“. Tada mumijos būdavo paguldomos į medinį karstą ir akmeninį sarkofagą. Kai kurioms mumijoms būdavo uždedamos kaukės, pvz., tokios kaip daug vėliau atrasta karaliaus Tutanchamono kaukė, matoma „Google“ kultūros institute.
Piramidės buvo statomos senosios sostinės Memfio pakraščiuose, o šiuo metu yra netoli dabartinės Egipto sostinės Kairo. Nors tai, kad piramidės yra taip arti šio besiplečiančio miesto yra patogu turistams, joms kyla rimtas pavojus dėl triukšmo, šviesos ir oro taršos.
Susipažinkite su pasaulio stebuklu
Didžioji piramidė 2 a. pr. Kr. buvo priskirta septyniems senovinio pasaulio
stebuklams ir yra vienintelis iki šiol išlikęs stebuklas. Sužinokite
daugiau apie šiuos nepaprastus žmogaus inžinerijos pasiekimus.
Išsaugotas senojo pasaulio palikimas
Gizos piramidės pastatytos taip, kad stovėtų amžinai. Iki šiol joms tai pavyko: didžioji piramidė yra vienintelis išlikęs antikinio pasaulio stebuklas.
Šių pastatų architektūra yra tokia neįprasta, kad istorikai iki šiol nėra išsiaiškinę, kaip senovės egiptiečiai galėjo jas pastatyti nenaudodami šiuolaikinių technologijų. 4 500 metų veikiamos gamtos stichijų piramidės stovi iki šiol tarsi žmogaus supilti kalnai, liudijantys jas stačiusių žmonių išradingumą. Šie paminklai saugo senovės Egipto palikimą.
Dabar šį palikimą novatorišku būdu saugo ir „Street View“. Nesvarbu, ar esate namie, darbe ar mokykloje, paprasčiausiai veskite pirštą ar žymeklį per ekraną ir leiskite moderniosioms technologijoms jus įtraukti į 360 laipsnių kelionę, supažindinančią su senovinėmis technologijomis.
Naudodamiesi „Street View“ taip pat galite aplankyti kitas Egipto vietas, įskaitant Sakaros nekropolį, Qaitbay tvirtovę, Kairo citadelę, Kabančią bažnyčią ir Abu Menos liekanas.
Peržiūrėkite piramidžių panoramas
Keliaukite laiku klajodami po Gizos piramides, dabar ir „Street View“.